Yol yol yol..

2012 Kasım 29
by umitb

Italyaya tasindim tasinali yasam tarzimda kucuk ve garip degisiklikler meydana geldi.
Gecen yil oldugu gibi her hafta ortalama 1000 km seyahat etmiyorum.
Ayni sekilde asla ust uste iki geceyi ayni yerde gecirmeme gibi bir sey de yok.
Tam tersine son uc yildir ilk kez 5 hafta boyunca sehir degistirmeyip bir gezi yapmadim.
Yine de ilk ayimda kiz arkadasim italya etrafini otistopla dolastik.
Italya su ana kadar gezdigim otostop yapmanin en cetin oldugu ulke. Arjantin ya da Yunanistan da bir nebze zor olmasina ragmen hicbirisi italyanin yanina yaklasabilecek gibi degil.
Italyada otostop yapmanin tek yolu resmen gidip insanlara teker teker yalvarmak. O derece.
Kuzey guneye gore cok daha kolay.
Guneyin insanlari sicak oldugu halde guvensizlikten ve bir cok sosyal sorundan oturu otostopun zor olmasi gibi bir durum var.

Genel olarak napoli hayatimda gordugum en pis sehir. Butun sehir bastan basa umraniye coplugu gibi.

Su an bu yaziyi 10 gunluk selanik & istanbul ziyaretinden donuste ucakta yaziyorum. Istanbul benim sehrim, guzelligiyle dostlariyla dunyanin en mukkemmel en yasanilasi sehri. Firsat ve vakit varken onu ve dostlari ziyaret etmeden olmuyor.

Her halukarda, yarisi Selanikteyse kalbimin diger yarisi da Bologna ile Istanbul arasinda bolunmus durumda. Ceyrek kalple idare ediyorum Bolognada.

Ucaktan indikten sonra icerisi tepsi dahil olmak uzere cig kofte malzemeleri doku cantami alarak yeni tasindigim Bolognanin tam merkezindeki , nehir kenarinda selale manzarali odama dogru gidecegim.
Bir suredir sehre tam anlamiyla hakimim. Butun sokaklarini butun meydanlarini ve onemli yerlerini biliyorum. Bologna harika olmasina harika olabilirdi ama ceyrek kalple ne kadar tadi cikarilabilirse bir yerin o kadar tadini cikariyorum buranin. Ama yine de merak etmeyin kocaman bir kalbim oldugu icin birkac guzel insanla beraber sehrin en cok tadini cikaran expatlardan biri benim.

Bologna karanlik , kiremit kirmizisi , hava soguk. Sehir sanki sinirinden kudurmak uzere olan bir bufalo. Italyanlar gurultulu , akdeniz kulturu akdeniz olmasina ama yine de bize gore asiri mesafeli iliskiler.

Sadece beni cok yakindan taniyan birkac kisi bu yazidan iyi kotu bir anlam cikarabilecek. Digerlerineyse konudan konuya atlayan ne anlattigi anlasilmaz biri gibi gorunecegim.
Ama olsun. Bakalim.
Yazilarin devami gelecek. O zaman daha iyi anlasilacagiz.
Sevgiler
Umit

MiniMaceralar Hakkında

2011 Aralık 14
by umitb

Gelelim MiniMaceralara;

Haftasonlarına ders ya da sınav koyulmadığı şanslı zamanlarda Cumartesi sabah 7 de İstanbuldan başlayıp, Pazar akşamı yine İstanbulda biten, dileyen herkesin katılabildiği MiniMaceralar düzenliyorum.

Yeri geldiğinde -8 derecede uyku tulumunun içinde uyuyabilecek, yeri geldiğinde 20 km yürüyebilecek, ya da Aralıkta Karadenizde yüzecek herkese kapımız sonuna kadar açık!

Bu haftasonu 5. inci gezi olacak. Diğer gezileri daha önce buradan duyurmadığım için kusura bakmayın. Bunları Facebook sayfasından duyurmuştum. Zaman bulamamaktan spontane gelişen şeyleri sadece oraya yazabiliyorum. http://www.facebook.com/yoldanet

 

Şu ana kadar düzenlediğim 4 gezi:

MiniMacera #1:Uludağ :  Otostopla yaptığımız Uludağ gezisi & Zirve tırmanışı.

 

MiniMacera #2: Şile:  Cumartesi sınav olmasına isyan edip, Karadenizde yüzmek için Şileye yaptığımız minik gezi

 

MiniMacera #3: Abant: Ne zamandır merak ettiğim Abant ve Yedigölleri ziyaret etmek için yaptığımız gezi.

 

MiniMacera #4: İznik! Keramet Kaplıcası ve İznik ziyareti.

 

 

 

Güncelleme

2011 Aralık 14
by umitb

Haziran-Ekim ayları arasında yaptığım 4 aylık yaz seyahatinin yazılarında en son Ermenistanda kalmıştık.

Mecaranın geri kalanı Gürcistan Rusya Kazakistan Japonya yerine; süpriz bir şekilde,  Gürcistan, Rusya, Gürcistan Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya olarak devam ediyor.

Bir ara mutlaka bunları da okuyacaksınız ama nerede, ve ne zaman  herhangi bir söz veremeyeceğim.

10 ülkede 4 ay süren, ve sadece otostopla 20.000 km yol yaptığım, 600 tl bütçeli bu gezinin anlatımı sandığımdan çok daha fazla zaman alacak. Elimde bir kitap şeklinde yayınlanabilecek oldukça ayrıntılı ve ilginç notlar var ama bunları nasıl ve nerede kullanırım henüz karar vermedim.

Henüz zamanımı anlatmakla harcayacak kadar zengin değilim. Haziran ayından bu yana en küçük bir boş zamanım olmadığından emin olabilirsiniz.

Ekim ayında okul açıldığından beri bir haftalık düzenim: 5 gün okul, 3 gün iş, 3 gün MiniMaceralar ve en az 1 gün de spontane bir şekilde gelişen, düzenlediğim çeşitli etkinlikler…

Bu yüzden yol öykülerini dinlemenin en garanti yolu bir şişe şarap ile düzenlediğim MiniMaceralardan birine gelmek. ;)

 

Sevgilerle

Ümit Orhan

MiniMacera #4: İznik!

2011 Aralık 14
by umitb

Kelimenin tam anlamıyla cuma gecesi sabaha kadar parti yaptıktan sonra, neredeyse hiç uyumadan, Cumartesi sabahı kadıköyden başladık.
Gelmek isteyen birkaç arkadaş, kör kütük sarhoş olduklarından buluşma saatinde uyanamadılar. İlk önce Allisonla buluşup, o gün toplamda içtiğimiz onlarca bardak kahveden ilkini hazırlayıp harika bir sohbet eşliğinde içtik.

Devam…

MiniMacera #1: Uludağ!

2011 Aralık 13
by umitb

İlk mini-maceramıza hoşgeldiniz!

36 saat içerisinde otostopla 500 km yol yap; 2500 m lik bir zirveye tırman.

Plan basit, Cumartesi sabahı İstanbuldan ayrıl, Bursaya var, Uludağa tırman ve Pazar akşamı İstanbula dön.

Herşeyin başladığı yer, 15 lt lik küçük bir çanta ve bir de uyku tulumu al ve yola çık.

Geziyi başlangıç saatinden 12 saat önce duyurduğum halde, bir saat içinde 4 kişi olduk.

Cuma gecesi, haftasonu gezisinden bağımsız olarak birkaç eğlenceli iskandinav arkadaşla buluşmaya çıktım. Haftasonu yapacak bir şeyleri olmadıklarından onlar da gelmeye karar verdiler. Eğlenceli insanlara kapımız her zaman açık. :P

Geceyi arkadaşların arkadaşlarının arkadaşlarının evinde geçirdik.

İstanbula bir haftalığına gelmiş hıperaktıf beş yunan kızın son gecesı olması dolayısıyla hiç de uyuduk sayılmaz.

 

ınsan kendını 2 m cocukların yanında hobbıt gıbı hıssedıyor. ama acıkcası cok az sey ıkı metre ınsanlar ıcın tasarlandıgı ıcın acınası bır sey uzun olmak. Devam…

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »